ساعت: ۱۰:۱۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۳ شناسه خبر: 23985

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: موضوع آتش به اختیار بودن درواقع تعبیری از مسئولیت همگانی ملت دربرابر مسائل فرهنگی است؛ مقام معظم رهبری به اقتضای مسئولیت خطری که دارند، بااین ادبیات ملت و حاکمیت را هدایت می کنند.

به گزارش”اقطاع خبر“از بافت؛ حجت الاسلام والمسلمین امان الله علیمرادی درگفتگو با ناب نیوز در تبیین واژه آتش به اختیار مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری گفت: امور اسلام و انقلاب اسلامی بر مدار مسئولیت همگانی پیش می رود یعنی در اسلام و انقلاب همه مسئولند و این متن قرآن کریم است که می فرماید “مرد و زن مومن، ولی و سرپرست یکدیگرند” یعنی در برابر حاکم ساختن خوبی ها و از میان بردن فساد و بدی مسئولند.

مسئولیت پاسخگویی در برابر مسائل جامعه برعهده همه افراد جامعه است

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه فرهنگ اسلام بر مدار مسئولیت عمومی است، اظهار داشت: وجود مقدس پیامبر اکرم می فرماید “کلکم راع و کلکم مسئول” یعنی همه شما مسئولید وباید پاسخگو باشید؛ این مسئولیت پاسخگویی درقبال همه وجوه جامعه اعم از مسائل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی وجود دارد و همه ملت که دولت نیز بخشی از آن است، مسئولند.

وی بیان کرد: در سال ۶۱ هجری حماسه ای به نام عاشورا رخ داد و این پدیده را همه امت اسلامی، شیعیان و دوست داران مکتب اهل بیت حفظ کردند؛ اینگونه نبوده است که یک گروه یا جبهه خاص در برابر آن مسئول باشد لذا می بینیم هنگام گرامیداشت سالروز این حادثه وایام مربوط به آن، همه به جوش وخروش می آیند.

مسئولیت در برابر فرهنگ یعنی شناخت وظیفه و عمل به آن

حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی تصریح کرد: موضوعی که اخیرا مقام معظم رهبری تحت عنوان آتش به اختیار مطرح فرمودند، مسئولیت همگانی ملت در برابرمسائل کشور است چرا که انقلاب ما با محوریت مردم و با حاکمیت مکتب اسلام به پیروزی رسید ونظام جمهوری اسلامی شکل گرفت.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: امروز نیز امور باید با محوریت مردم و برمدار احکام اسلام پیش رود؛ حکم اسلام این است که همه در برابر مسائل فرهنگی مسئولند بدین معنا که باید مسئولیت خود را بشناسند و درست عمل کنند نه بدین معنا که هرج و مرج ایجاد شود.

وی افزود: هرکسی در هرجایی که هست، مسئول است؛ از جایگاه رفیع رهبری که مسئولیت هدایت امور را دارد تا ریاست جمهوری، روسای قوا و بدنه ملت همه مسئولیت دارند و باید وظیفه خود را بشناسند و هیچکس حق ندارد وظیفه خود را به گردن دیگری بیندازد.

حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی خاطرنشان کرد: وجود مقدس پیامبر(ص) می فرمایند هنگامی که امت من تواکل کند، یعنی امر به معروف و نهی از منکر را به گردن دیگری بیندازد، باید خود را آماده نزول عذاب الهی کنند؛ آتش به اختیار نیز یعنی مسئولیت همگانی دقیقا شناخته شود و انجام و اجرا گردد که این جزئی از دین و مکتب ماست.

همه باید خود را مسئول دین و دنیای خود و جامعه بدانند/ ضرورت شناخت مسائل فرهنگی و راه های نفوذ دشمن و اقدام عاقلانه وحکیمانه

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: همه باید خود را مسئول دین و دنیای خود و جامعه بشناسند؛ قرآن کریم  می فرماید مواظب خود و اهل خود باشید؛ اهل در درجه اول نزدیکان و در درجه بعد سایر افراد است و اگر بخشی از نظام وظیفه خود را انجام ندهد، موجب نمی شود سایر بخش ها مسئولیت خود را ترک کند.

وی با بیان اینکه بدنه ملت جزئی از نظام است، عنوان کرد: لذا رهبر انقلاب تاکید فرمودند مسائل فرهنگی و زمینه های نفوذ فرهنگی از ناحیه بیگانگان را  بشناسیم و بدون کمترین هرج و مرج، اقدام عاقلانه و حکیمانه انجام دهیم؛ ما همانطور که در برابر نماز و روزه خود مسئولیم، در مقابل مسائل فرهنگی جامعه وظیفه داریم.

حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی خاطرنشان کرد: موضوع آتش به اختیار بودن درواقع تعبیری از مسئولیت همگانی ملت دربرابر مسائل فرهنگی است؛ مقام معظم رهبری به اقتضای مسئولیت خطری که دارند، بااین ادبیات ملت و حاکمیت را هدایت می کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده