ساعت: ۱۱:۱۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۰۸/۱۶ شناسه خبر: 1954

به خاطر کمبود آب در شهر بافت زعفران بهترین محصول است چون سالی سه چهار بار بیشتر آب نمی خواهد و بازدهی خوبی دارد

به گزارش” اقطاع”، با توجه به منویانت مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و همچنین نیاز کنونی کشور به اقتصاد مردم بنیاد، یک بانوی بافتی، کشت زعفران را به عنوان یک محصولی که اقتصاد خود، خانواده شهر و به تبع کشور را تحت تاثیر قرار میدهد را انتخاب کرده که در گفتگویی کوتاه تجربایت وی را می خوانید:

DSC07312

ضمن معرفی خود بفرمایید که چند سال است به کشت زعفران مشغولید؟

حکیمه طهماسبی هستم و از سال ۹۰ کشت زعفران را شروع کردم

 

چی شد که بین این همه محصول زعفران را انتخاب کردید؟

به خاطر کمبود آب در شهر بافت زعفران بهتریم محصول بود چون سالی سه چهار بار بیشتر آب نمی خواهد. یک بار زمان کشت، یک بار یک ماه بعد از کشت، زمان گل دهی و یک بار هم بعد از گل دهی که به ان گل پاک می گویند.

 

سرمایه اولیه برای شروع به کار چقدر بود؟ آیا از تسهیلات بانکی هم استفاده کردید؟

سرمایه اولیه همان ۱۸ میلیون وام بود که از جهاد کشاورزی دریافت کردم.

 

خلاصه ای از شیوه کشت زعفران بگویید.

اول باید زمین را تسطیح شود، اگر سنگ یا کلوخی دارد جدا کنند در مرحله بعد اگر خاک آن اگر مرغوب نیست، ماسه بادی و کود حیوانی به آن اضافه کنند. بعدا آن را شخم عمیق بزنند .مرحله بعد بذر پاشی است که اگر با دست کاشته می شود باید بیست سانت زیر زمین گذاشته شود اما طبق تجربه که تا حالا داشته ام بهتر است به جای دست، با تراکتور کاشته شود تا عمق بیشتری داشته باشد چون در این صورت گل دهی بهتری دارد . اگر با دست کشت شود سال دوم باید مجددا به زمین خاک بدهند چون بذر به سطح زمین می رسد ولی اگر با تراکتور کاشته شود سال چهارم به بعد خاک می خواهد.

DSC07310

چه مقدار زمین زیر کشت دارید؟ آیا ایجاد شغل هم داشته اید؟

یک و نیم هکتار زیر کشت دارد و در حال حاضر برای ۵-۶ نفر ایجاد شغل کرده ام

 

چه توصیه ای برای افرادی که می خواهند زعفران بکارند دارید؟

کسانی که می خواهند کشت زعفران را انتخاب کنند در درجه اول بذر خوبی انتخاب کنند بعد از آن به مرغوبیت زمین توجه کنند چون در گل دهی خوب تاثیر دارد.

 

در این مسیر به مشکلی هم برخوردید؟

ما ۳۰ نفر زعفران کار هستیم که ۸۰ دقیقه آب به هر نفر تعلق می گیرد این ۸۰ دقیقه برای یک و نیم هکتار کافی نیست . با وجود سد بافت مسئولین می توانند آب بیشتری به این زمینها تخصیص دهند چون زعفران با حداقل امکانات بهترین محصول را می دهد هم زحمتش کم است هم بازار خوبی دارد.

 

چه درخواستی از مسئولین دارید؟

برای شهر بافت کشت زعفران به دلیل اینکه آب کمی می خواهد و آب و هوای بافت هم مناسب این محصول است به نظر من بهترین محصول است. می طلبد که مسئولین برای کشاورزان کشت اصولی و اساسی زعفران را آموزش دهند و این نوع کشت حمایت کنند زیرا که این محصول به اقتصاد شهر بافت خیلی کمک می کند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:
نظرات
  1. مریم گفت:

    مرسی بابت خبرهایی که زحمت می کشید خودتون تهیه می کنید

  2. ایلیا گفت:

    ممنون به خاطر توضیحات مختصر و مفیدتون امیدوارم در همه عرصه ها موفق و موید باشید