ساعت: ۲۰:۵۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰ شناسه خبر: 25027

صبح امروز ساعت ۶ زمین لرزه ای به بزرگی ۶/۱ ریشتر به طول جغرافیایی ۵۷٫۳۹ شمالی و عرض جغرافیایی ۳۰٫۷۳ شرقی در عمق ۱۰ کیلومتری زمین هجدک روستایی حوالی کرمان را لرزاند.

به گزارش”اقطاع“به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه آرمان  ؛ صبح امروز ساعت ۶ زمین لرزه ای به بزرگی ۶/۱ ریشتر به طول جغرافیایی ۵۷٫۳۹ شمالی و عرض جغرافیایی ۳۰٫۷۳  شرقی در عمق ۱۰ کیلومتری زمین  هجدک روستایی حوالی کرمان را لرزاند.

بر طبق آخرین اطلاعات ثبت شده در سایت زلزله نگاری از اولین زلزله تا به الان  هشت زمین لرزه دیگر در این محل به وقوع پیوسته است.

سرپرست فرمانداری کرمان: شهرستان کرمان تلفات جانی و مالی نداشته است

علی بابایی فرماندار کرمان به خبرنگار راه آرمان گفت : در حال حاضر ستاد بحران در فرمانداری تشکیل شده و با بررسی های به عمل آمده تاکنون در شهرستان کرمان هیچ تلفات  جانی و مالی  نداشته ایم.

معاونت عمران استانداری استان کرمان:تلفات انسانی گزارش نشده است/برخی از دیوارها فرو ریخته اند

مصطفی موسوی معاونت عمران استانداری نیز با بیان اینکه  تمامی نیروهای امدادی به محل اعزام شده اند، بیان داشت:  به علت کوهستانی بودن منطقه هجدک نیروها در حال بررسی اوضاع هستند.

وی ادامه داد:  تاکنون تلفات انسانی گزارش نشده و فقط برخی از دیوارها فرو ریخته است.

بخشدار کوهسار راور: برخی از خانه های خشت و گلی تخریب شده اند

مظفری بخشدار کوهساران راور در گفتگو با خبرنگار اعزامی راه آرمان ابراز کرد:با توجه به اینکه کانون زلزله گورک ۴۰ کیلومتری بخش کوهساران است تاکنون بیش از ۴۰ الی ۵۰ خانه تخریب که تلفات جانی نداشته است.
مظفری افزود:تعدای از دام های منطقه تلف شده که امار دقیق آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
بخشدار راور گفت:با وجود ۱۰۸ مادر چاه موجود در منطقه و گل آلود شدن آب خسارت عظیمی به قنوات این بخش وارد شده و آسیب ها کلی دیده اند و  همچنین اکیپ هایی از سپاه و هلال احمر زمان به علت نزدیکی به کوهپایه و سایر روستاهای اطراف اعزام شده اند.

این خبرنگار از قطع بودن برق منطقه و حضور دکتر موسوی مدیر کل هلال احمر با بالگرد در منطقه خبر داد.

جانشین فرماندهی سپاه ثارالله استان در گفت وگو با خبرنگار راه آرمان اعلام کرد: با توجه به عدم اطلاع از خسارت احتمالی سپاه اماده باش یگان ها را اعلام و نیروهای نزدیک به منطقه به کانون اصلی اعزام شدند.

سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان:استقرار اکیپ های هلال احمر، نیروی انتظامی و فرمانداری در منطقه/تاکنون گزارش خسارت جانی نداشته ایم

علی حسین زاده مهرابی سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان در گفتگویی اظهار کرد: اکیپ های هلال احمر، نیروی انتظامی و فرمانداری در منطقه مستقر شده اند.

وی ادامه داد: تاکنون گزارش خسارت جانی نداشته ایم.

حسین زاده مهرابی گفت: در حال حاضر اولویت با بررسی گزارش های مالی است و بعد از نجات جان مصدومان احتمالی خسارت های مالی مورد بررسی قرار می گیرد.

سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان: به نظر می رسد خسارت ها در منطقه به اندازه ای نیست که خسارت جانی به جای بگذارد.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان:اعزام پنج تیم ارزیاب دانشگاه به محل وقوع زلزله
بنا به اعلام سید محمد صابری مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در پی وقوع زلزله ۶٫۱ ریشتری هجدک کرمان پنج تیم از پایگاههای چترود، هجدک، شهدا، گلباف و سیرچ به مرکز وقوع زلزله زده اعزام گردیدند.

وی افزود:همچنین EOC دانشگاه با حضور اعضا فعال شد و چندین اتوبوس آمبولانس و  بیمارستانهای استان نیز در حال آماده باش می باشند.

 مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان :مرکز زلزله هجدک، روستای «گورک» بوده است/اعزام ۶ تیم به منطقه

رضا فلاح مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در گفتگویی عنوان کرد: تا کنون خسارات جانی زلزله هجدک در استان کرمان در بر نداشته است.

وی افزود: ۶ تیم به محل اعزام کرده ایم که بررسی ها نشان می دهد فقط به خانه های قدیمی خسارات وارد شده است.

نماینده مسکن مهر در جلسه ستاد بحران:۵۰ درصد خانه ها که خشت گلی هستند تخریب شده اند

نماینده بنیاد مسکن اکثر خانه ها در زلزله ۸۳ مقاوم سازی شده ولی ۵۰ درصد خانه ها که خشت گلی هستند تخریب شده اند و ۱۰ تیم ارزیاب در منطقه در حا بررسی خسارت های وارد شده به خانه ها هستند

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:۴۲ نفر در زمین لرزه هجدک مصدوم شدند

سید محمد صابری رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به زمین لرزه ۶.۱ ریشتری «گورک» هجدک از مصدومیت ۴۲ نفر در شهر کرمان و روستاهای راور در حین فرار خبر داد.

سید محمد صابری اظهار کرد: در اثر زمین لرزه صبح امروز «گورک» هجدک ۴۲ نفر به صورت غیرمستقیم در حین فرار مصدوم شدند.

وی گفت: از این تعداد ۳۹ نفر مربوط به شهر کرمان و مابقی مربوط به روستاهای منطقه زلزله زده راور بوده اند.

صابری با اشاره به اینکه برخی از این افراد به دلیل ترس از زلزله خود را از ساختمان های چند طبقه خود به پایین انداخته اند، ادامه داد: این افراد دچار آسیب جدی نشده اند و تاکنون هیچ مورد مصدومیت مستقیم ناشی از زلزله نداشته ایم و هیچ فردی زیر آوار گرفتار نشده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بیش از ۳۰ نفر از مصدومان بعد از معاینه مرخص شده اند و مابقی که دارای جراحت سطحی هستند در اورژانس به صورت سرپایی تحت مداوا قرار دارند.

 

 

فرمانده سپاه زرند:خوشبختانه این زلزله هیچگونه تلفات جانی در پی نداشت

سرهنگ شاهرخی فرمانده سپاه زرند در گفت وگو با خبرنگار راه آرمان  در رابطه با زلزله صبح امروز در منطقه هجدک راور گفت:لحظاتی پس از زلزله صبح امروز به همراه فرمانده حوزه مقاومت ریحانشهر و جمعی از بسیجیان شهرستان زرند در منطقه حضور پیدا کردیم.

وی تصریح کرد:خوشبختانه این زلزله هیچگونه تلفات جانی در پی نداشت و تنها چند خانه قدیمی و غیر مسکونی خصوصا در روستای گوَرک ریزش داشته است و خانه نوساز نیز ترک برداشته‌اند.

فرمانده سپاه زرند ادامه داد:چند رأس احشام نیز در این زلزله زیر آوار رفته‌اند و تلفات در این زمینه وجود داشته اس همچنین خوشبختانه پس از زلزله سال۸۳ زرند ، این منطقه نیز مقاوم سازی شده بود.

سرهنگ شاهرخی خاطر نشان کرد:اکنون از جمله لوازم مورد نیاز مردم منطقه، سوخت گرمایشی می‌باشد زیرا این منطقه هنوز گازرسانی نشده است و مردم از نفت استفاده می‌کنند.

جانشین ستاد بحران استان کرمان:ارسال دو تانکر سوخت به روستاهای دهستان حرجند

موسوی معاون عمرانی استاندار و جانشین ستاد بحران در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اظهار کرد:دو تانکر سوخت به روستاهای دهستان حرجند ارسال خواهد شد تا اهالی روستا مشکل سوخت نداشته باشند همچنین با هللا احمر هماهنگی صورت گرفته و چادر و اقلام مورد نیاز نیز توزیع شود.

اعلام آمادگی سپاه برای کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده «هجدک»

سردار ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت:هر کجا که مسئولان نیاز به کمک داشته باشند، سپاه آمادگی لازم برای کمک‌رسانی به مردم مناطق زلزله‌زده هجدک کرمان را دارد.

ریزش دو کوه و ۴۳ پس‌لرزه تاکنون

محمد مهدی زاهدی نماینده مردم راور و کرمان در مجلس به فارس گفت: آمار اولیه حاکی از این است که حدود ۵۰ ساختمان دچار آسیب و خسارت شده‌اند ولی هم اکنون تیم‌ها در حال بررسی و برآورد این خسارات هستند.

زاهدی  با اشاره به ریزش دو کوه در منطقه، اعلام کرد که بلافاصله واحدهای راهداری حضور پیدا کردند و این مناطق را اصلاح و رفع آوار کردند. مردم خونسردی خود را حفظ کنند و بدانند که ستاد بحران استان و مسئولان مربوطه پای کار هستند و اگر هر جا نیاز به امداد باشد نیروهای امدادی در صحنه هستند و از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد.

نقشه گسل‌های قطعی، مدفون و احتمالی استان کرمان

نقشه گسل‌های قطعی، مدفون و احتمالی استان کرمان

استاندار کرمان دقایقی پیش وارد منطقه هجدک راور شد
رزم حسینی در گفتگو با خبرنگار آرمان کرمان : از ۷۰ تا روستا توسط هلال احمر و سایر ارگان ها بازدید شده و خوشبختانه تلافات جانی نداشتم و در این رابطه نیز در دقایق اولیه وزیر محترم کشور تماس گرفتند و پیگیر موضوع شدند.
استاندار کرمان افزود:استان کرمان با توجه به زلزله خیز بودنش آمادگی لازم برای چنین حوادثی راداشته است.همه مدیران از همان دقایق اولیه در منطقه حضور دارند.
رزم حسینی افزود:حدود ۱۰ هزار نفر در کانون زمین لرزه حضور داشتند ودر رابطه با پس لرزه ها هم باید گفت: پس لرزه ها طبیعی است و همه مردم استان هم تجربه دارند.
وی در رابطه با اسکان زلزله زدگان هن گفت:چنانچه مورد نیاز باشد و احساس کنیم که اردوگاه نیاز هست حتما با همکاری هلال احمر ایجاد میکنیم.
آخرین وضعیت آب و برق در مناطق زلزله‌زده کرمان
مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: وضعیت برق کرمان در شرایط نسبتا پایداری قرار دارد و برق ۲۵۰ مشترک که اکنون با قطعی مواجه شده‌اند تا غروب امروز وصل می‌شود.
وی با بیان اینکه در بخش شهری وضعیت آب کاملا پایدار است، اظهار داشت: تا زمانی که کدورت آب به‌طور کامل از بین رود عملیات آبرسانی با تانکر انجام می‌شود.
در بخش روستایی نیز در منطقه‌ای که #زلزله رخ داده ۱۱۰۰ مشترک وجود دارد که در این بین دو روستا شرایط نرمالی ندارند.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان: این دانشگاه هیچ گونه خسارتی در پی وقوع زلزله صبح امروز استان ندیده است.کلاس ها فردا برگزار می شود.

 

۱۰ مصدوم حادثه زمین‌لرزه کرمان در بیمارستان بستری هستند
سرپرست اورژانس کشور گفت: از مجموع ۵۱ مصدوم این حادثه ۴۱ نفر به صورت سرپایی درمان و ترخیص شده‌اند.
سلیمی رئیس امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه ۲۶روستا در مناطق زلزله زده مورد ارزیابی قرار گرفت ، تکمیل نمود: ۴ روستا بین ۳۰ تا ۷۰درصد خسارت دیده اند که کار اسکان اضطراری در این ۴ روستا آغاز شده و تا عصر ادامه دارد.
برج تاریخی روستای گزک فرو ریخت
مدیرکل میراث‌فرهنگی کرمان خبر داد: که بر اثر زلزله برج تاریخی روستای گزک فرو ریخت و به بیش از ۱۰۰ قنات در مناطق زلزله زده بخش کوهساران شهرستان راور  آسیب وارد شد.
وی افزود:از آنجا که زلزله به مناطق و روستاهای کوهستانی آسیب وارد کرده و عبورومروربه این روستاهای که مسیرهای کوهستانی دارند سخت است، تیم‌های کارشناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی کرمان تاکنون فقط موفق شده‌اند از چند روستا بازدید به‌عمل آورند.
زلزله کرمان به ۱۵۰۰ خانه خسارت وارد کرد
مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان گفت:برآورد نهایی از خسارت زلزله ۶.۱ ریشتری امروز کرمان ساعت ۱۸ اعلام می‌شود؛ با این حال تخمین می‌زنیم که به حدود ۱۸۰۰ واحد مسکونی خسارت وارد شده است.

این خبر در حال تکمیل است….

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده