ساعت: ۱۲:۴۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ شناسه خبر: 24692

به بهانه روز روستا نقدی بر شهرنشینی و روستا گریزی با ذوق ادبی یک روستایی در گوغر می زنیم.

به گزارش “اقطاع“؛ به بهانه روز روستا نقدی بر شهرنشینی و روستا گریزی با ذوق ادبی یک روستایی در گوغر می زنیم.

شاید در سالهای دهه ۶۰ که کارگردان برنامه سیمای اقتصاد ترانه طنز عمله دسته دسته را روی آنتن برد ومخاطبین بسیاری را جذب کرد نمیخواست یا نمیدانست که سالها بعد موج روستا گریزی فراگیر میشود و رفته رفته مهاجرت بی رویه به شهر روستا را خالی از سکنه میکند.

مهاجرتی که بسیاری از عوامل دست به دست هم داد تا در سکوت معنادار دولتیان خیلی زود بوی کاهگل روستا و صدای زنگوله گوسفندش را به خاطره ها سپرد. چه سیاستی حاکم بود که نخواست اقتصاد در خانه شکل گیرد و اشتغال در روستا رونق؟ نتیجه آن شد که براساس آمار بیش از ۷۰ درصد جمعیت شهرنشین گشتند و زمین و مزرعه را به امان خدا رها کردند.

زرق و برق شهر از سویی و نبود یک عزم جدی فرهنگی برای ممانعت اصولی و زیربنایی از مهاجرت از سوی دیگر از دلایل دیگر کوچ گردید و از همه مهمتر شاید وجود جنگ تحمیلی بود که موجب شد حاکمیت آنطور که باید و شاید بفکر کارهای اساسی در زمینه حمایت از امور روستایی نباشند.

پس از جنگ اما تا حدودی بفکر آباد کردن روستاها افتادند غافل از اینکه دیر شده بود، آنها که به شهر رفته بودند برای خودشان کار و کسبی پیدا کرده بودند، حاضر به بازگشت نبودند و جماعتی از پیران و سالخوردگان هم که مانده بودند قدرت کار های روستایی را نداشتند. عملا یعنی هر چند تلاشهایی در جهت عمران و آبادانی روستاها شد اما بحث اصلی که مقوله ایجاد اشتغال بود ابتر ماند.

عوامل طبیعی نظیر خشکسالی هم مزید بر علت شد تا بشود آنچه نباید میشد، زمین و باغ و ملک و مزرعه رها شد و روستا خالی از سکنه. متاسفانه گوغر که دیرزمانی قطب تولید بوده و اقتصاد و فرهنگ آن سرآمد و قریب ۲۰۰ روستا و آبادی کوچک و بزرگ داشته، اکنون جز چند روستا با جمعیتی اندک باقی نمانده است.شرط اساسی حیات روستا به کار و اشتغال و کشاورزی و دامداری و تولید است که چنانچه محقق شود رفته رفته مهاجرت معکوس شکل میگیرد و جوانانیکه درحاشیه شهرها بسختی روزگار میگذرانند، برگشته و در محیطی امن و سالم امرار معاش میکنند. ایجاد کارگاههای کوچک و بزرگ تولیدی، حمایت جدی از طرح های اشتغالزایی و از همه مهمتر ترویج فرهنگ زندگی راحت و سالم با امنیت و آسایش در روستا زمینه مهاجرت معکوس را فراهم خواهد ساخت.
خوشا بحالت ای روستایی… سعید/گوغر

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده