ساعت: ۱۰:۵۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ شناسه خبر: 24457

مدیر تعاونی توسعه و عمران بافت گفت:شناسایی موقعیت‌ ها، اولین گام توسعه منطقه است، با توجه به موقعیت گردشگری شهرستان بافت ایجاد چندین دهکده گردشگری در نقاط مختلط شهرستان با کار کارشناسی دقیق، نقطه امیدی برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال توسط این شرکت می باشد.

به گزارش پایگاه خبری “اقطاع“؛ بمناسبت هفته تعاون، خبرنگار ما میزبان، رضا عسکری نماینده هیئت موسس شرکت تعاونی” توسعه و عمران بافت” شد، اهداف و اقدامات این تعاونی در شهرستان و مشکلات سر راه آنها  از جمله نکات مهمی است که وی در ذیل به آن اشاره دارد.

خبرنگارما:دلیل تاسیس شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی چه بود؟

عسکری: دولت در راستای عمران شهرستان ها، تأسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی را در سال ۸۹ مصوب نمود، از آنجا که ارتقاء وضعیت اقتصادی نقاط مختلف، توسعه و آبادانی کشور را به همراه خواهد داشت لذا مجلس شورای اسلامی در سال ۸۹ با هدف تسریع در رشد و توسعه تمامی شهرستانها، هدایت منابع مردمی به بخش های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش های تعاونی و خصوصی به فعالیت های اقتصادی و انجام طرح هایی که به دلیل افزونه زا بودن آنها امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، اقدام به تصویب قانون تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی نمود.

عسکری: تشکیل تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در هر شهرستان محدود میباشد و هر شهرستان درکشور می تواند فقط یک تعاونی توسعه در شهرستان داشته باشد.

خبرنگارما: مزیت وجود این شرکت در شهرستان چیست؟

نماینده هیات موسس شرکت: فراهم سازی زمینه فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوانان بیکار شهرستان در این شرکت خود از مزیت های بزرگ این فعالیت است که می تواند زمینه های اشتغال را در این شهرستان نیز ایجاد کند،  مزیت تعاونی ها فقط ایجاد درآمد زایی و اشتغال نیست بلکه اهداف اجتماعی را هم در پی دارد، برای مثال، تعاونی های دهیاران از جمله تعاونی هایی است که میتواند با تعاونی توسعه و عمران مشارکت کاری داشته باشند و اینکه بتوانند ظرفیت های منطقه خود را شناسایی کرده و از کمترین امکانات به بهترین نحو بهره بگیرند، موفق می شوند.

خبرنگار ما:اهداف و موضوع فعالیت شرکت در چه راستایی است؟

نماینده شرکت تعاونی توسعه و عمران: فعالیتهای عمران آبادانی شهرها و روستاهای شهرستان حوزه فعالیت و سرمایه گذاری، مالکیت و مدیریت در فعالیت ها و بنگاههای اقتصادی مربوطه، ایجاد و اداره واحدهای اقتصادی تولیدی،توزیعی و خدماتی که مرتبط با تحقق اهداف تعاونی باشد.

عسکری: خریدسهام بنگاههای دولتی مستقر در شهرستان حوزه فعالیت که کالاها وخدمات تولیدی آنها دراین شهرستان عرضه می شود از طریق مذاکره و مدیریت آنها، سرمایه گذاری در طرحهای توسعه ای شهرستان از جمله به صورت شرکت مادرتخصصی با تشکیل شرکتهای اقماری، تملک اراضی واقع در بافت های فرسوده شهری و روستایی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری از طریق پرداخت حقوق دولتی و استفاده از تسهیلات قوانین مربوط به تملک اراضی واقع در طرحهای مصوب شهری و روستایی در جهت اهداف تعاونی، استفاده و بهره برداری از فعالیت ها، طرح ها، زمین ها و املاک قابل واگذاری دولت در بخش های تولیدی، توزیعی و خدماتی شهرستان که اگر برگزاری مزایده به حرفه و صلاح نباشد با تأیید یکی از کمیسیونهای دولت از طریق ترک تشریفات مزایده انجام خواهد شد.

عسکری: مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی با الویت تعاونی ها،انجام هرگونه معاملات از قبیل خرید و فروش،اجاره و نظایر آن و تملک اراضی،اموال منقول و غیر منقول و تأمین نیازمندیهای خود به طریق مقتضی و مقرون به صرفه در جهت اداف تعاونی، خرید اوراق بهادار برای مدیریت منابع تعاونی از جمله موارد فعالیت و  اهداف شرکت است.

خبرنگار ما:شهرستان بافت یک منطقه گردشگری است آیا شرکت شما در این خصوص اقداماتی برای ایجاد یک قطب گردشگری دارد؟

عسکری: بله، شناسایی موقعیت‌ ها، اولین گام توسعه منطقه است، با توجه به موقعیت شهرستان بافت و آب و هوا و چند فصل بودن آن گردشگری می تواند یکی از راهکارهایی باشد که شهرستان و توابع آن را از این وضعیت نجات دهد و ایجاد چندین دهکده گردشگری در نقاط مختلط شهرستان با کار کارشناسی دقیق، نقطه امیدی برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال توسط این شرکت می باشد.

وی، احداث کارخانه بازیافت زباله را در آینده در دستور کار شرکت تلقی کرد و گفت: یکی دیگر از کارهای بزرگی که توسط این شرکت می تواند انجام گیرد احداث کارخانه بازیافت زباله می باشد که با استفاده از نیروی کار بومی و فناوری های جدید قادر هستیم که درآمد هنگفتی را روانه شرکت و عاید سهامداران کنیم از جمله استفاده از دستگاه بازیافت زباله که توسط مهندسین کشور در کیش ساخته شده و قادر است از زباله های شهری و صنعتی گازوئیل و بنزین با اکتان بالا تولید کند و تولیدات جنبی از قبیل آب مقطر و کربن و گوگرد خالص را نیز داشته باشد که نمونه خارجی آن که قیمتی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان دارد اما نمونه داخلی آن در حجم کوچکتربه قیمت ۱۵ میلیارد تومان می باشد.

خبرنگار ما: مشکلات شرکت در شهرستان را بیان کنید.

عسکری: یکی از مشکلات ما در شهرستان بافت این است که با وجود داشتن نیروهای مؤثر و متخصص و دلسوز، بیشتر این نیروها تک رو هستند یعنی یا کار گروهی و دسته جمعی بلد نیستند و یا برخی همدیگر را قبول ندارند، تاسیس این شرکت بهانه ای می شود تا این نیروها با هم فکری، هم اندیشی و تبادل آراء، نیروها و قدرت ها و استعدادهایشان را در هم متراکم سازند تا آن نیروی واقعی بافت ظهور کند.

خبرنگار ما: مبنای شرکت شما بر چه استوار است؟

عسکری: این که حداقل سهم ۱۵۰۰۰ تومان برای هر فرد میباشد، بدین معناست که وجود سرمایه یک بعد قضیه است و بعد مهمتر مشارکت مردمی میباشد، ایجاد موج در میان مردم که با مشارکت یکدیگر و با وارد کردن سرمایه های خود در مشارکت های عمرانی، هم کارکردن با یکدیگر را یاد بگیرند و هم این سرمایه ها از شر دلال محوری نجات یابد و  مبنای تصمیم گیری ها، مشارکت ها، شخصیت ها و دیدگاه افراد باشد و مال و ثروت افراد نباشد.
عسکری: به عبارت دیگر مبنای این تعاونی ها انسان محور است نه سرمایه محور. اگرچه با اعتماد سازی و آمدن مردم به صحنه سرمایه نیز تامین خواهد شد.

خبرنگار”اقطاع“: لطفا برنامه های شرکت در خصوص توسعه و عمران شهرستان را شرح دهید.

نماینده هیات موسس شرکت: در توسعه و عمران باید از مباحث سیاسی دور شویم، همه اقشار، صنوف و افکار سیاسی در این تعاونی ورود پیدا می کنند که با پرهیز از تشریفات، شفاف‌سازی مالی اعتماد مردم را بتوانیم جذب کنیم.

عسکری: ظرفیت های بافت و بخش ها و روستاها را شناسایی و در اولویت قرار دهیم و برای هر بخش توسط کارشناسان ایده بنویسیم و طرح های های اقتصادی را امکان سنجی کرده و مطالعات دقیقی روی آنها انجام شود.
نماینده هیات موسس شرکت: اتحادیه شرکت های توسعه و عمران سراسر کشور باید شکل بگیرد تا از متفرق بودن دور شویم و باید سعی کنیم تا ظرفیت‌های ملی را شناسایی و کارهای بزرگ انجام دهیم که باعث بهره‌ وری می‌شود.

خبرنگار ما:صحبت پایانی و توصیه در خصوص تعاون و اشتغالزایی دارید، عنوان کنید؟

عسکری: باید مسوولین امر راهکاری بگذارند تا تعاونیهای ثبت شده شروع به فعالیت کنند، سنگها را از جلوی پای این قشر بردارند؛ برای گرفتن وام سهامداران باید وثیقه های سنگین بگذارند که خیلی ها امنتاء می کنند، فکری به حال وثیقه های سنگین کنند، اداراتی همچون بنیاد مسکن و شهرداریها کارهای ساخت و ساز و عمرانیو اقتصادی را به تعاونی دهند تا کارها با بکارگی هم صری نیروهای بومی سریعتر انجام شود.اگر کارباشد اشتغالزایی صورت می پذیرد.

گرداورنده: توکلی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده