ساعت: ۱۰:۴۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ شناسه خبر: 24048

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان در استان کرمان گفت : برطبق اصل ۹۱ قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی است .

به گزارش “اقطاع“؛ محمدعلی علمی مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان در استان کرمان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان با اشاره به ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان اظهار داشت : ما شاهد آثار پر ارزش و گسترده ای از تاریخ تاسیس شورای نگهبان در کشورمان تا کنون بوده ایم و اصل ۹۱ قانون اساسی که پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی است از مهمترین وظایفی می باشد که بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است.

 

 

شورای نگهبان برای جلوگیری از هرج و مرج و تحریف قانون تشکیل شده است 

 

 

وی گفت : هر کشوری که دارای قانون اساسی مدونی است برای جلوگیری از هرج و مرج و تحریف قانون نهادی را معرفی کرده که این نهاد در صورت اختلاف رسما نظر خود را اعلام می کند تا از هر گونه اظهار نظر شخصی ، گروهی و فردی که اشخاص و گروه ها می خواهند به نفع خودشان از قانون سوء استفاده نمایند جلوگیری شود.

 

 

علمی با بیان این که فلسفه قانون گذاری جلوگیری از هرج و مرج است، خاطر نشان کرد : اگر قانون وجود داشته باشد اما نگهبانی برای آن نباشد هرج و مرج به وجود می آید و هر کسی قانون را به نفع خود تفسیر می کند و موجب اختلاف ، درگیری و بی نظمی در جامعه می شود بنابراین برای جلوگیری از این بی نظمی ها نهادی به نام شورای نگهبان تشکیل شده است .

 

 

وی عنوان کرد : یکی دیگر از وظایف شورای نگهبان در ارتباط با انتخابات در کشور می باشد ؛ انتخابات در کشور ما امر مهمی محسوب می شود زیرا در جامعه اثر گذار است و بر خلاف برخی کشورهای استکباری که دارای انتخاباتی تشریفاتی هستند و سرمایه دارها دولت ها را اداره می کنند و هر که را خواستند پول می دهند تا در راس امور قرار بگیرد و به نفع آن ها کار کند اما در جمهوری اسلامی رای مردم در کشور اثرگذار است .

 

 

علمی بیان کرد : قانون گذار شورای نگهبان را برای جلوگیری از هرج و مرج و سوء استفاده تعیین کرده است تا هم بر صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و هم بر سلامت انتخابات نظارتی جامع و کامل داشته باشد .

 

 

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان در استان کرمان توضیح داد : شورای نگهبان نهادی است که به هیچ کس اجازه نمی دهد که با هر دیدگاه و انحرافی به مقصد سوء خود برسند و از سوی دیگر شورای نگهبان شورایی است که وابسته به هیچ یک از سه قوه نمی باشد.

 

 

تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و سلامت انتخابات از وظایف شورای نگهبان است 

 

 

وی شورای نگهبان را نهادی با قداست ویژه دانست و افزود : در این شورا ۶ مجتهد با حکم مقام معظم رهبری و ولی فقیه زمان منصوب می شوند که عالم ،عادل ،مجتهد و آگاه به مسائل زمان هستند و همچنین ۶ حقوقدان با پیشنهاد قوه قضائیه در رشته های مختلف حقوقی و نظر مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند که از مهمترین ویژگی آن ها تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و سلامت انتخابات می باشد .

 

 

علمی نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی و قانون گذاری را یکی دیگر از وظایف این شورا بیان کرد و گفت : اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر شورای نگهبان نباشد مجلس اصولا قانونی نیست و نمی تواند بدون تایید شورای نگهبان قانون گذاری داشته باشد و اعتبار مجلس شورای اسلامی به وجود شورای نگهبان است .

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده