ساعت: ۱۰:۱۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ شناسه خبر: 25371

فرهنگ تقلیدی بلای یک جامعه است که زلزله نابودی ان را رقم می زند، تنها راه نجات جامعه استفاده از فرهنگ اصیل و اسلامی است و باید مهندسی فرهنگی پیاده سازی شود تا دغدغه ها رفع گردد.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی “اقطاع” شهرستان بافت؛ فرهنگ اصیل ایرانی_اسلامی امروز در جامعه به عنوان یک دغدغه مطرح است، در این خصوص یکی از فعالین فرهنگی شهرستان مطالبی در خصوص چگونگی اجرا و نقصهای فرهنگ جامعه و مطابقت با فرهنگ ایرانی_اسلامی یادداشتی را تهیه کردند که در ذیل به آن پرداخته می شود.

فرهنگ به عنوان یک مقوله ی عمومی و زیربنای همه حوزه ها متاسفانه دستخوش سیاستهای سلیقه ای قرار گرفته است، اگر امروز در جامعه نظام مقدس جمهوری اسلامی انتظارات حوزه فرهنگ ارزشی برآورده نمیشود عامل آن نامشخص بودن سیاستها و برنامه ریزی های شفاف از سوی متولیان امر برگرفته از سیره و روش امامان معصوم (ع)، گفتار معصومین و برگرفته از ام الفرهنگ در کشور یعنی قرآن و نهج البلاغه و قشر هنرهای مختلف و اصیل نه هنرهای برگرفته از سبک غربی است.

ام الفرهنگ زمانی ماندگار میماند که ریشه آن در سیره ائمه،قرآن و ارزشها و مبانی اخلاقی باشد، حوزه فرهنگ بقدری حساس است که حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) نسبت به حوزه فرهنگ بارها و کرارا دغدغه خود را اعلام نمودند، ولی متاسفانه همین سلیقه ای عمل نمودن در طی دورانها باعث شده یک مهندسی فرهنگی و یک برنامه فرهنگی در کشور نباشد و فرهنگ بخشنامه ای شده است.

اگر اصحاب فرهنگ و هنر، بزرگان و علما با برنامه کلی و دراز مدت فرهنگی تدوین و بعد از تایید معظم له ابلاغ گردد، فرهنگ ارزشی و اسلامی رشد کرده و ماندگار میگردد و دیگر شاهد ضعف فرهنگی و تقلیدی از غرب، کنسرتهای مختلط و بی ارزش و مسائل فرهنگی که بعضی نقاط اجرا میشود و واقعا ضد ارزشی هستند نیستیم، فرهنگ تقلیدی بلای یک جامعه است که زلزله نابودی ان را رقم می زند، تنها راه نجات جامعه استفاده از فرهنگ اصیل و اسلامی است و باید مهندسی فرهنگی پیاده سازی شود تا دغدغه ها رفع گردد.

فرهنگ باید نو و به روز باشد، برای جوانان البته سلایق متفاوت است اگر تنوع در فرهنگ ارزشی و اصیل باشد رجاء واق داریم که همه مردم و بخصوص جوانان پذیرای آن میباشند.

قسمت اول/ادامه دارد..

یادداشت/ سامان منشی زاده – فعال فرهنگی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده