ساعت: ۰۹:۲۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ شناسه خبر: 23783
تکرار یک تراژدی غم بار؛

در روزگاری که دردهای ناعلاج بسیاری با پیشرفت علم پزشکی مداوا می‌شوند در جنوب شرق کشور قاتل سیاه زهر خود را در سایه ی نبود پادزهر به تن کودکان تزریق می کند.

به گزارش”اقطاع“، به نقل از  رودبار ما ، عقرب‌زدگی و مرگ کودکان محروم روستایی و گاه کپرنشین در جنوب شرق کشور تراژدی غم باری است که هر از چند گاهی تکرار می‌شود اما این کابوس هرگز متوقف نشده است.

اگر سری به آرشیو رسانه‌های جنوبشرق کشور بویژه جنوب کرمان بزنید به‌سادگی می‌بینید که این داستان از آن زمان تا به امروز تمام نشده و ادامه داشته است؛ هنوز هم عقرب‌ها مردم جنوب کرمان را در نیمه‌های شب می‌گزند، مردم روستاهایی که اکثرا  آن‌قدر فقیرند که در خانه‌های کپری و یا فرسوده زندگی می‌کنند و برخی مواقع حتی توان مالی انتقال بیمار را به مرکز درمانی را هم ندارند.

عدم امکانات درمناطق محروم جنوب کرمان و استان سیستان و بلوچستان حکایت امروز و دیروز نبوده و سالیان سال است مردمان این مناطق با آمد و رفت هر دولتی همچنان بارقه امید را در خود زنده نگه می‌دارند اما آنچه ماندنی است این محرومیت‌‌ها است.

در روزگاری که دردهای ناعلاج بسیاری با پیشرفت علم پزشکی مداوا می‌شوند در جنوب شرق کشور قاتل سیاه زهر خود را در سایه ی نبود پادزهر به تن کودکان تزریق می کند.

متاسفانه دوباره و در کمتر از چند روز از مرگ علی ابراهیمی کودک سیستان وبلوچستانی که براثر عقرب گزیدگی در روستای گووس هودیان دلگان جان خود را از دست داد،این بار فاطمه ثنا آذرپیک کودک سه ساله در کنارشکی سرگریچ در جنوب کرمان قربانی نیش زهر آگین شد.

ساکنان جنوب کرمان در خصوص افزایش تعداد عقرب گزیدگی در محل زندگیشان می‌گویند: در جنوب کرمان هوا بسیار گرم است بطوریکه در طول روز درجه حرارت به بالای ۵۰ درجه می‌رسد و حشرات موزی برای فرار از گرما به زمین پناه می‌برند اما با شروع شب و خنک شدن نسبی دمای هوا این حشرات از لانه‌هایشان بیرون می‌آیند.

آنها گفتند: یکی از خطرات همیشگی زندگی در این مناطق وجود حشرات زهرآگین است که در ساعات شب به اوج خود می‌رسد عقرب‌ها بیشترین خطر را برای کودکان ایجاد می‌کنند اما این‌گونه نیست که نیش همه این حشرات مرگبار باشد اما برخی از حشرات بسیار خطرناک هستند و افراد کم سن و ضعیف تحمل چنین گزش‌هایی را ندارند به همین دلیل باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پادزهر دسترسی داشته باشند.

راحیل لورگی

ساکنان جنوب کرمان خواستار شدند: مسئولان بهداشت و درمان با توجه به خطر بالای عقرب و مارگزیدگی تدبیری برای وجود پادزهر در روستاها بیندیشند که به‌خصوص در طول شب فرزندان مردم محروم منطقه به دلیل نیش یک عقرب جان خود را از دست ندهند.

جنوب کرمان یکی از مناطق پرجمعیت استان است که هزاران روستای دورافتاده، عشایر و محرومیت عمیق در منطقه سال‌هاست خودنمایی می‌کند.

طبیعت منطقه موجب شده که محیط برای زندگی حشراتی ازجمله عقرب و رتیل و مارهای سمی مناسب باشد و هنوز هم هستند صدها روستایی که کپری هستند و مردم محرومی که به نان شب هم محتاج‌اند و چرخ زندگی ساده‌شان با پول یارانه ۴۵ هزارتومانی می‌چرخد.

آیا مرگ فاطمه ۶ ساله و الناز ۳ ساله و رودابه ۵ ساله و سارا ۱ساله و راحیل ۸ ساله،علی ۶ساله و فاطمه ۳ساله  نباید صدای مسئولان جنوبشرق  را در بیاورد و از وزیر بهداشت و درمان توضیحی بخواهد که «این کودکان مظلوم به کدامین گناه مرده اند؟

 

 

جناب دکتر حمزه (نماینده محترم مردم پنج گنج در مجلس شورای اسلامی) اگر صلاح می دانید ، و احساس سرافکندگی نمی کنید،لطفا فکری به حال پرپر شدن کودکان معصوم بر اثر نیش عقرب آنهم در قرن ۲۱ در جنوب کرمان کنید.
(مرگ ۷ کودک طی ۲ سال بر اثر نیش عقرب!!)درد کمی نیست که به فکر درمان آن نباشید چرا که خود شما عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی نیز هستید.

آیا زمان آن نرسیده که وزارت بهداشت اقدامی جدی برای مقابله با مرگ کودکان جنوب کرمان در اثر عقرب گزیدگی انجام دهد؟

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده