ساعت: ۱۳:۲۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ شناسه خبر: 25308

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان گفت: باید به اطلاع مردم برسانیم که متاسفانه به همراه برنج خارجی ، برنج آلوده نیز وارد کشور شده که می تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد، پس مردم آگاه باشند و از مکان های معتبر و قانونی اقدام به خرید برنج مورد نیاز خود نمایند.

به گزارش“اقطاع” به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه آرمان؛ سالیانه چندین میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق به ایران وارد و از کشور خارج می‌شود و این میزان، تقریبا حدود نیمی از ارزش کالاهایی است که به طور متوسط به صورت رسمی وارد کشور می‌شود.

 

بر اساس آمارهای رسمی، کالاهایی نظیر سیگار، تلفن همراه، لوازم آرایشی ، دارو، میوه و برنج مهمترین کالاهای قاچاق هستند.

 

در همین حال، رهبر معظم انقلاب در ۱۲ تیرماه سال ۸۱ فرمان تاریخی در مورد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خطاب به رئیس جمهور وقت صادر کردند. این فرمان بدین مضمون است:” گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارت قانونی و سرمایه‌گذاری و اشتغال، خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه کرد و بر همه دستگاه‌هایی که به نحوی می‌توانند در این امر دخیل باشند واجب است که سهم خود را در این مبارزه ایفا کنند.

 

همان طور که مستحضرید هر ساله مقام معظم رهبری بر این مسئله تاکید فراوان دارد اما متاسفانه گوش شنوایی در این رابطه وجود ندارد.

 

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای مبارزه با قاچاق کالا باز شاهد ورود بی رویه آن از جمله اقلامی که به راحتی در داخل کشور تولید می شود و می تواند ضربه مهلکی به اقتصاد داخلی باشد، هستیم.

 

در این رابطه ابراهیم شهریاری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه آرمان گفت: متاسفانه این امر بی تدبیری برخی از مسئولین را می رساند که برای تنظیم و کنترل بازار اقدام به ورود برخی کالا ها می کنند که متاسفانه بعدها  نمی شود جلوی ورود آن را گرفت.

 

وی یکی دیگر از معضلات این مسئله را مصرف گرایی مردم دانست و بیان داشت: تمامی مسئولین باید دست همت به یکدیگر دهند و درست مصرف کردن، حمایت و  استفاده از تولیدات داخلی را در جامعه فرهنگ سازی نمایند، منظور اینکه اگر مردم  از کالای وارداتی استقبال نکنند و آن را خریداری ننمایند، دیگر قاچاقچیان از این امر سوء استفاده نخواهند کرد.

 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان در رابطه با اینکه اخیرا قاچاق کالا در استان کرمان زیاد شده است به خبرنگار ما گفت:دشمن تمامی سعی خود را می نماید تا به طریقی به اقتصاد ما ضربه وارد نماید .

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه قاچاق برنج در استان زیاد شده است، تصریح کرد: چون برنج کد رهگیری ندارد و از مرزهای جنوبی همزمان با قشم و میناب وارد استان می شود نمی توانیم آن را پی گیری نماییم.

 

شهریاری عنوان کرد: باید به اطلاع مردم برسانیم که متاسفانه به همراه برنج خارجی ، برنج آلوده نیز وارد کشور شده که می تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد، پس مردم آگاه باشند و از مکان های معتبر و قانونی اقدام به خرید برنج مورد نیاز خود نمایند.

 

وی همچنین قیمت بالای برنج داخلی را یکی دیگر از معضلاتی دانست که مردم مجبور می شوند از برنج بی کیفیت خارجی استفاده نمایند، در این رابطه از تولید کنندگان  و مسئولین خواست تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند تا تولید داخلی با کیفیت در انبارها نماند.

 

 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان به مسئله سوخت قاچاق اشاره کرد و بیان داشت: از هفته گذشته با توجه به اینکه پی گیری شدیدی در این رابطه در حال انجام است توانستیم حدود ۶۰ هزار لیتر سوخت در شهرهای شرقی کشف نماییم و این می رساند که قاچاقچیان در این محل به صورت حرفه ای کار انجام می دهند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه  قاچاق سوخت در حال کنترل است ، اذعان داشت: متاسفانه سوخت از استان های همجوار وارد استان کرمان می شود و  در خود استان که قبلا قاچاق می شده نیست .

 

 

شهریاری همچنین به واردات میوه اشاره کرد و بیان داشت: جهاد کشاورزی نهایت تلاش خود را می نماید تا از واردات کالاهایی که به تولیدات داخلی ضرر می رساند جلوگیری نماید.

 

 

وی خاطرنشان کرد: بی تدبیری از مسئولان است که نمی توانند تنظیم بازار را کنترل کنند همزمان با برداشت برخی از محصولات از جمله سیب، پیاز ، مجبور می شوند محصولی مثل پیاز پاکستانی یا غیره را وارد نمایند که این امر باعث متضرر شدن کشاورز داخلی می شود.

 

 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان از مصرف گرایی مردم گلایه کرد و اذعان داشت: مسئولین باید این مسئله را در جامعه فرهنگ سازی نمایند  تا از تولیدات داخلی حمایت و بر رونق اقتصادی افزوده شود.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده