ساعت: ۱۳:۴۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵ شناسه خبر: 24770

حدود یک ماهه مردم شهرستان بافت بعد از واگذاری وام ساخت مسکن از طریق بنیاد مسکن و شهرسازی چه در روستا و چه در شهر وقتی که برای دریافت وام از سوی این نهاد به بانکها مراجعه میکردند به مشکل برخوردند.

به گزارش “اقطاع”؛ حدود یک ماهه مردم شهرستان بافت بعد از واگذاری وام ساخت مسکن از طریق بنیاد مسکن و شهرسازی چه در روستا و چه در شهر وقتی که برای دریافت وام از سوی این نهاد به بانکها مراجعه میکردند به مشکل برخوردند.

امروز صبح که به اداره بنیاد مسکن و شهرسازی شهرستان مراجعه کردیم با سیل عظیمی از مردم برای دریافت تسهیلات مواجهه شدیم این در حالی است که اگر این وام تخصیص داده شده به شهرستان ظرف دوماه برداشت نشود این پول که حق مردم است به استانهای دیگر تخصیص میابد، حال با احوالات مردم مراجعه کننده و عدم رضایت انها از تخصیص وجه پول دریافتی که بانک با شرایط سختی که جلوی انها گذاشته است مواجهه شدیم.

مهندس دوستی رییس بنیاد مسکن شهرستان در مصاحبه ایی که در این باب صورت گرفت به خبرنگار ما گفت: بعد از خسارات سیل و بارندگیهای سال قبل از طرف استان بیشترین تسهیلات برای جبران خسارات و ساخت مسکن به شهرستان بافت تعلق گرفت که تا بحال ۵۰% واریز شده است و از این ۵۰% ما ۷۰% بازدیدمان از منازل خسارت دیده کامل شده و حدود ۶۰% تکمیل پرونده شده و به بانکهای عامل فرستاده شدند.

وی ابراز داشت: ما در اسرع وقت و در کوتاهترین زمان بازدید و تشکیل پرونده ها را صورت می دهیم ولی برخی بانکها جلوی پای مشتریان سنگ اندازی می کنند که متاسفانه تعدادی بخاطر شرایط سخت بانکها انصراف داده اند، مشکل یکی از بانکها حل شده ولی بانک ملی همچنان با ما همکاری نمی کند.

این مسوول شهرستانی بیان کرد: وام های شهری ۳۶ میلیونی است که ۶ میلیون آن بلاعوض است و مابقی ۱۵ساله می باشد و وام های روستایی ۲۵ میلیونی است که ۵ میلیون ان بلاعوض و ۱۵سال پرداخت است و ما امیدوار به حل مشکل مردم در بانکها هستیم تا مراحل ساخت زودتر انجام پذیرد.

دوستی در خصوص مشکلاتی که بانکها جلوی پای مردم گذاشته اند گفت: بیشتر منازل به صورت زنجیره ای در بخشها و روستاها تکمیل پرونده شده اند که بانکها از مراجعه کننده ها مبلغی پول برای افتتاح حساب خواسته و چند ضامن کارمند و بازاری و چک و سفته می خواهند که علنا باعث انصراف مردم و نارضایتی انها شده است و امیدواریم بانک عامل این مشکل را حل کند تا مردم شهرستان مشکلشان حل گردد.

در این باره پژمان رییس شورای شهر بافت گفت: ما با تعامل باشهرداری تخفیف ۴۰ درصدی در خصوص ساخت مسکن گرفتیم ولی مشکل این روزها بانکها هستند که باید این مشکل حل شود.

در این میان با چند نفر از افراد مراجعه کننده هم در بانک عامل مخالف و هم بنیان مسکن مصاحبه شد که افراد مصاحبه کنند گفتند: ما بعد از روال اداری و تشکیل پرونده در بنیان مسکن با مشکل ضامنهای متعدد و ۶ تایی و چک و سفته های متعدد و استعلامهای یک هفته ای مواجهه شدیم که بایست هرروز برای این امر از روستا بیاییم و بی فایده برگردیم، از مسوولین خواهشمند است مشکل ما را رسیدگی کنند وضعیت خانه مناسبی نداریم، دیگر توان رفت و آمد به شهر را نداریم، چرا استعلام چندین روز طول می کشد؟ چرا ضامن های ۶نفره می خواهند؟ از کجا ضامن بیاوریم؟ چک و سفته دیگر چرا می خواهند؟ بانک ها جوابگو نیستند و امیدواریم مشکلات حل شود.

کاش تعامل بانکها با مردم و حل مشکلات انها اولویت بود، چرا که بانکها برای دریافت سود دور کرد پرداخت و اضافه بر قسط با تاخیر کوتاه نمی آیند و این میان نظام بانکی ربوی که به فرموده علما حرام است همچنان ادامه دارد، پس زیان را وام گیرنده می کند، کاسش نظام بانکداری اسلامی در کشور صورت پذیرد و مشکلات مردم حل شود.

تهیه کننده: توکلی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده