ساعت: ۱۵:۲۶ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ شناسه خبر: 23973

تاب « آیت الله سیدیحیی جعفری به روایت اسناد ساواک» منتشر شده توسط مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات در ۴۰۰ صفحه منتشر شده که به زودی رونمائی می شود که قسمتی از این کتاب به نقش وی در شهر بافت می پردازد.

به گزارش”اقطاع خبر” از بافت به نقل از خبرگزاری شبستان، کتاب « آیت الله سیدیحیی جعفری به روایت اسناد ساواک» منتشر شده توسط مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات در ۴۰۰ صفحه به زودی رونمائی می شود؛ این کتاب شامل سخن ناشر، مقدمه مصحح، اسناد(تنظیم براساس سالشمارانه)فهرست اعلام، ضمائم و تصاویر است.

 

بر اساس گزارش این مرکز، در این کتاب، خواننده با خطوط کلی زندگی و مبارزات آیت‌الله جعفری آشنا و زمینه فهم بیشتر و دقیق‌تر اسناد، برای وی فراهم می‌شود؛ اسناد این مجموعه با سندی به تاریخ ۴/۴/۱۳۴۲ (ص۱) آغاز می‌شود. رویدادهای سال۱۳۴۱(لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، همه‌پرسی اصول ششگانه موسوم به انقلاب شاه و ملت) و رویدادهای ماه‌های نخست سال۱۳۴۲ (اعلام عزا به جای برگزاری جشن‌های عیدنوروز، حمله رژیم به مدرسه فیضیه قم، سخنرانی حضرت امام خمینی(ره) در عاشورای۱۳۸۸قمری/ خرداد۱۳۴۲) نقاط مهم و سرنوشت‌سازی در تاریخ اخیر ایران هستند که مبدأ آغاز انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به شمار می‌روند. نخستین سند این مجموعه نیز در چنین شرایطی شکل گرفته است. این سند به سخنرانی آیت‌الله جعفری در مسجد جامع کرمان و پیوند این مبارزات با رهبری حضرت امام خمینی(ره) اشاره دارد.

 

آخرین سند این مجموعه به تاریخ هیجدهم آذرماه۱۳۵۷ تولید شده است. این سند(شماره:۱۵۱/۰۲-۵۰۱-۹۵۶، صفحه۳۲۵) گزارشی است از مرکز آموزش کرمان(۴۰ز) به تیمسار فرماندهی ناحیه ژاندارمری کرمان، درباره فعالیت‌های آیت‌الله جعفری در شهر بافت کرمان. این سند در زمانی تولید شده است که فعالیت‌های روحانیون انقلابی به اوج رسیده و رژیم پهلوی و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی آن در سراشیبی سقوط و فروپاشی قرار داشتند.

گرچه کتاب حاضر بر مبنای اسناد برجای مانده در آرشیوهای ساواک( پرونده انفرادی آیت‌الله جعفری) تدوین شده است؛ اما سندهای این کتاب از یک نوع نیستند و چگونگی شکل‌گیری، ساختار، ادبیات و اصولاً هدف از تولید آنها با هم متفاوت است؛ هم از این رو اعتبار این اسناد نیز متفاوت است. تنوع و گوناگونی این اسناد برای مخاطب عام و پژوهشگران متخصص جالب خواهد بود و آنها را با افق‌های متفاوتی در تولید اسناد امنیتی و انتظامی آشنا خواهد کرد. اهمیت این اسناد برای پژوهش در تاریخ انقلاب اسلامی و فهم آن هنگامی کامل‌تر خواهد شد که آن را در پیوند با مجموعه‌های سندی دیگر(مانند مجموعه چند جلدی و در دست انتشار انقلاب اسلامی در استان کرمان به روایت اسناد ساواک و برخی کتاب‌های سندی منتشر شده دیگر) اخبار مطبوعات، خاطرات، کتاب‌های تاریخ شفاهی و آثار دیگری از این دست مطالعه کنیم.

گزارش های میدانی مأموران (منابع) ساواک از فعالیت‌های انقلابی آیت‌الله جعفری؛ ساواک می‌کوشید فعالیت‌های انقلابیون را به شیوه‌های گوناگون و با استفاده از ابزارهای موجود و ممکن زیر نظر بگیرد و از این فعالیت‌های آگاهی یابد. یکی از این شیوه‌ها استفاده از منابع برای دستیابی به اطلاعات مورد نظر بود. منابع ساواک در مساجد، محیط‌های کاری یا اداری و ….. حضور داشتند و گزارشی از فعالیت‌های فرد یا افراد مورد نظر تهیه می‌کردند. این منابع معمولاً در اسناد ساواک با کد و گاه با نام مشخص شده‌اند. منابع برای کسب خبر و ….. آموزش‌های لازم را دریافت می‌داشتند. برخی اسناد دربردارنده اطلاعاتی درباره میزان و نحوه فعالیت منابع هستند.

گزارش های تعقیب و مراقبت گونه‌ای خاص از اسناد این مجموعه هستند که گزارش‌هایی درباره فعالیت‌های آیت‌الله جعفری را ارائه می‌کنند. این گونه از اسناد ما را با نحوه فعالیت مأمورین آشنا می‌کند. مراقبت معمولاً از صبح (ساعت ۶یا ۶:۳۰) شروع می‌شد و تا شب (ساعت۲۱:۳۰ یا ۲۲) ادامه می‌یافت.

مکاتبات میان ادارات و دوایر مختلف ساواک؛ این اسناد گاه برمبنای گزارش های میدانی مأموران ساواک تدوین شده‌اند و در واقع انعکاس این گزارش‌ها به دوایر بالاتر برای اطلاع مقامات مافوق یا کسب تکلیف بوده است. گاه برخی از این اسناد جنبه اداری یا عملیاتی دارند و مقامات بالاتر از مسئولین پایین‌تر می‌خواهند اقدامات خاصی را انجام دهند.(سند شماره۴۰۷۶/۳۰۶، تاریخ: ۱۵/۸/۱۳۴۸، از اداره کل سوم به ریاست ساواک کرمان برای جمع‌آوری مدارک مستند و غیرقابل انکار درباره اظهارات آیت‌الله سیدیحیی جعفری، همان، ص۵۳، نیز سند شماره۵۷۷۰/۳۱۶، تاریخ:۲۷/۱۱/۱۳۴۸، نامه‌ای از ۳۱۶ به ساواک کرمان درباره کنترل اعمال، رفتار و تماس‌های ایشان،همان، ص۶۸)

مکاتبات ساواک با شهربانی، ژاندارمری و ارتش (دستگاه‌های انتظامی و نظامی). در این گونه اسناد ساواک از مسئولین شهربانی و ژاندارمری خواستار مراقبت ویژه یا کنترل بیشتر در خصوص فعالیت‌های آیت‌الله جعفری بوده است.

متن اعلامیه‌ها و پیام‌ها؛ گاه به پیوست برخی اسناد این مجموعه، متن اعلامیه‌های انقلابی مربوط به گروه‌های مختلف آمده است. سوای نامه یا سندی که اعلامیه‌های مذکور بدانها پیوست شده‌اند، متن اعلامیه‌ها و چگونگی نشر و گسترش آنها ما را با بخشی از مبارزات انقلابی آشنا می‌کند. متن بازجویی‌ها نیز اسنادی از این دست هستند و دربردارنده اطلاعاتی از زندگی و فعالیت‌های افراد هستند و شرایط مبارزه و تضییقات و فشارهای محیطی را بازتاب داده‌اند. شکل کوتاه شده و فشرده‌تر این اطلاعات را می‌توان در خلاصه پرونده انفرادی افراد دید.

گزارش های مبتنی بر شنود مکالمات تلفنی؛ پس از طی مراحل اداری و موافقت با شنود مکالمات تلفنی افراد، این پروژه وارد مراحل اجرایی می‌شد. متن مکالمات پس از ضبط و پیاده شدن مبنای تهیه گزارش هایی می‌شد که برخی از آنها در این کتاب آمده است.

با مطالعه این اسناد می‌توان بخش‌هایی از زندگی و فعالیت‌های انقلابی آیت‌الله جعفری را به نظاره نشست. این کتاب حاوی گزارش‌های متعددی است درباره سخنرانی‌های آیت‌الله جعفری در مساجد، برخی نشست‌ها (جلسه در کتابخانه مسجد جامع برای پاسخگویی به سؤالات دینی و علمی جوانان؛ اخبار مربوط به مدرسه معصومیه کرمان(در این نشست‌ها درباره مسائل مختلف روز چون جنگ اسرائیل و اعراب و…… صحبت می‌شد. این اسناد همچنین حاوی اشاراتی به برخی فشارها و تضیقاتی است که دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به مبارزین انقلابی-در اینجا به ویژه آیت‌الله جعفری- وارد می‌آوردند. اسنادی در این مجموعه درباره احضار و بازجویی روحانیون انقلابی به ویژه آیت‌الله جعفری وجود دارد. این اسناد نشان می‌دهند که چگونه تضییقات و فشارها حتی گاه به حریم خصوصی افراد نیز وارد می‌شد.

مطالعه این اسناد پژوهشگران را کمک می‌کند تا بتوانند درکی از اوضاع کرمان و فعالیت‌های انقلابی در این منطقه طی سال‌های ۱۳۴۲ تا۱۳۵۷ به دست بیاورند.اسناد این مجموعه اطلاعات جالب و البته پراکنده‌ای از ارتباط روحانیون انقلابی کرمان با روحانیون شهرهای دیگر به ویژه روحانیون قم و تهران ارائه می‌کنند. با کمک این اطلاعات و البته اطلاعات موجود در اسناد و منابع دیگر می‌توان شبکه از روحانیون انقلابی را تصویر کرد که در ارتباطی مداوم، پیام دعوت به انقلاب را در شهرها و روستاهای دور و نزدیک منتشر می‌کردند.در این مجموعه اسناد و گزارش هایی درباره فعالیت‌های انقلابی در روستاهای کرمان نیز وجود دارد.

همچنین با مطالعه این اسناد می‌توان توجه روحانیون انقلابی به آگاه‌سازی زنان و نقش ایشان در گستراندن پیام انقلاب را مشاهده کرد. این اسناد درباره روحانیون تبعیدی به کرمان نیز اطلاعات جالبی ارائه می‌کنند. همچنین فعالیت نمایندگان امام خمینی(ره) در کرمان به ویژه در کار دریافت وجوه سهم امام در این اسناد بازتاب یافته است.

در این مجموعه همچنین می‌توان روند فعالیت‌های انقلابی در کرمان و در ارتباط با حوادث و رویدادهای مهم انقلاب در دیگر نقاط کشور را مشاهده کرد.(ارسال تلگراف انتقادی به مسئولین حکومت عراق به دلیل ایجاد فشار و تضییقات بر حضرت امام خمینی در مهرماه ۱۳۵۷، ارسال تلگراف به رئیس جمهور فرانسه مبنی بر رعایت منزلت حضرت امام خمینی(ره) به عنوان مهمان کشور فرانسه، برگزاری مراسم ختم مرحوم کافی و آیت‌الله معصوم علی همدانی، مجلس ترحیم حجت‌الاسلام سیدمهدی گلپایگانی، در این اسناد اطلاعاتی درباره حادثه مسجد جامع کرمان و تظاهرات و راه پیمایی‌های مردمی نیز وجود دارد.
 

آیت الله سیدیحیی جعفری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان است که بیش از سه دهه در مرکز استان، امامت جمعه را عهده دار است.

 

 

پایان پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده