ساعت: ۱۱:۳۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۶/۵ شناسه خبر: 24411

طبیعت روستای گرازی در گوغر شهرستان بافت به لطف بی توجهی گردشگران در آتش سوخت و دهها هکتار مرتع طعمه حریق شد.

به گزارش “اقطاع“؛ طبیعت روستای گرازی درمحور برسیاه به چهارگنبد در گوغر شهرستان بافت به لطف بی توجهی گردشگران در آتش سوخت.

در این باره سلمان شیخ پور ،مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بافت بیان کرد:صبح شنبه درمراتع طبیعی بافت به علت سهل انگاری گردشگران و مسافرین به وقوع پیوست .
سلمان شیخ پور افزود: آتش سوزی در منطقه گوغر و محدوده سد مخزنی نبی اعظم رخ داد و پس از ۱ساعت به طور کامل اطفاء شد.
وی گفت :این آتش سوزی از ساعت ۹ونیم صبح امروز آغاز شد و پس از اطلاع از حادثه اکیپ های مردم نهاد ونیروهای یگان حفاظت به منطقه اعزام شدند که حضور نیروهای مردمی در اتفاء حریق به موقع بود .

در این آتش سوزی نیز بیش از ۱۵۰۰اصله درخت ارژن وکیکم و بوته درمنه به طور صددرصد از بین رفت و خسارات احتمالی در حال بررسی و برآورد است .
از ابتدای امسال تا کنون با وقوع ۹حادثه اتش سوزی در شهرستان بافت بیش از ۲۲۰هکتار از مراتع طبیعی و عرصه جنگلی در آتش سوخته است.
منطقه گوغر در فاصله ۵۰کیلومتری مرکز شهر بافت واقع شده است .

نقد و بررسی آتش سوزی:

وضعیت طبیعت گوغر بحرانی است و مسوولین مربوطه باید متوجه این مهم باشند، طبیعت گوغر یک طبیعت بکر است، این چندمین بار است که در سال جاری این طبیعت در اثر سهل انگاری و بی توجهی برخی گردشگران طعمه حریق شده است، فقط آتش سوزی اخیر ۳۱ هکتار را نابود کرد.۳۱هکتار مرتع کم نیست.

چرا نباید امکانات در آن منطقه باشد تا این فاجعه زودتر کنترل شود، اگر به همین روال پیش رود دیگر طییعتی نیست که حفاظت شود، مسولین از مراتب بالا خواستار در خواست امکانات مناسب در خصوص اتفاء حریق شوند.

مسئله دیگری که ذهنها را درگیر می کند بحث این است که چرا آتش سوزیها طرف صبح اتفاق می افتد، علت این مهم چیست؟ بنا به گفته مسوولین امر این آتش سوزی متوجه گردشگران می باشد باید گفت آیا عوامل دیگری نیز نقش دارند؟

البته می توان گفت که نقش وزش باد در پراکنده شدن آتش و حریق بیشتر مراتع زیاد بود، پس می توان گفت بنا به دلایل مهم و نقش گردشگری و طبیعت زیبای منطقه باید نیروی انسانی حفاظت کننده در این منطقه بکارگیری شود و امکانات مناسب در دسترس نیرو قرار گیرد تا این اتفاقات تکرار نگردد.

البته بایست از پرسنل زحمت کش منابع طبیعی که حافظ این میراث با ارزش هستند تشکر کرد و این نقد چیزی از زحمات ایشان کم نخواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده