ساعت: ۱۲:۳۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۰۹/۶ شناسه خبر: 2446

با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد نیروی دریایی که می فرماید: امروز نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و در دفاع از کشور جزء خطوط مسلم حتمی ست.

 

به گزارش ”اقطاع” به نقل از  کرمان ۱۴۰۰، با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد نیروی دریایی که می فرماید: امروز نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و در دفاع از کشور جزء خطوط مسلم حتمی ست. پایگاه نظامی سیرجان به دلیل قدمتی که دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار است […]

به گزارش ” بوتیا ” به نقل از  کرمان ۱۴۰۰، با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد نیروی دریایی که می فرماید: امروز نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و در دفاع از کشور جزء خطوط مسلم حتمی ست.

پایگاه نظامی سیرجان به دلیل قدمتی که دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار است و این جایگاه ناشی از فهم و درک والای مردم این شهرستان است.

حضور نیروهای مسلح در کنار یکدیگر ایجاد آرامش و امنیت نموده و باعث به وجود آمدن ثبات قابل قبولی برای مردم شده است و به طور کلی پایگاه به عنوان یک کانون ثبات امنیت مطرح می شود.

و همچنین می توان گفت : به دلیل حجم مبادلات انجام شده از لحاظ اقتصادی و به واسطه تامین ملزومات، پایگاه به عنوان یک مرکز تاثیرگذار در بخش اقتصادی شهرستان سیرجان نقش مهمی ایفا می کند.

به دلیل اینکه از تمام نقاط ایران نیروهایی در این مرکز مشغول انجام وظیفه هستند بنابراین مبلغین خوبی در بعد فرهنگی و به طور کلی در تمام ابعاد و توانمندی های سیرجان در سطح کشور خواهند بود.

معرفی نیروی دریایی به عنوان نیروی راهبردی از نگاه ظریف رهبری

پایگاه دریایی حضور مقتدرانه ای در تمام برنامه ها دارد که این امر با حضور سایر نیروها هم در تامین امنیت شهروندان و از بعد روحی و روانی بسیار تاثیرگذار است.

با اشاره به نقش پایگاه نیروی دریایی سیرجان در تامین امنیت این شهرستان می توان گفت: به تحقیق وجود هرگونه نیروی نظامی با هر ماموریتی اعم از عملیاتی، پشتیبانی و آموزشی می تواند در تامین امنیت یک منطقه نقش اساسی ایفا کند و مجموعه یگان های نیروی دریایی در شهرستان سیرجان شامل مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا به عنوان ارشد نداجا و در کنار آن آمادگاه ناوگان جنوب از این قاعده کلی مستتثناء نیستند.

حال باید گفت : منظور از راهبرد، استراتژی کلان است و معرفی نیروی دریایی به عنوان نیروی راهبردی از نگاه ظریف رهبری به تمام مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و به ویژه نظامی بسیار حساب شده و یک نگرش همه جانبه بوده است.

به مناسبت فرا رسیدن ۷ آذر روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ،نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نخستین نیرو از نیروهای مسلح کشور بود که در دفاع مقدس توانست به اهداف نهایی جنگ دریایی که همان درهم کوبیدن ماشین جنگی دشمن، بستن خطوط مواصلاتی دریایی دشمن و بازنگه‌داشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی است، دست یابد.

حرکت از کرمان به سوی مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا

اینبار هم به مناسبت نزدیک شدن به روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا شهرستان سیرجان دعوت شدیم.

ساعت حرکت همیشه به یمن تبرک شدن و برای اینکه بدرقه راهمان دعای شهدای گمنان باشد همیشه آغاز سفرمان از شهدای گمنام موزه دفاع مقدس شروع می شود چه آغاز مبارک و میمونی بچه ها همگی قبل ازحرکت بر مزار شهدای گمنام می روند و بعد از خواندن فاتحه تجدید بیعت و میثاقی با شهدا می بندند و از آنان درخواست می کنند که با دعایشان این سفر را برآنان مبارک و پربار گرداند.

قرار برای یک ربع به ۷ بود که با کمی تاخیر ساعت ۸ به طرف سیرجان حرکت کردیم و ساعت ۱۰ به مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا رسیدیم.

اینبار هم با استقبال باشکوه اساتید بزرگواری چون ناخدا یکم ستاد مجید توسلی فرمانده مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا و حجت الاسلام محمدمهدی احمد آبادی و تعدادی از پرسنل نداجا روبرو شدیم.

شهید حمید قهرمانی ایستاد و آخرین گلوله را به سوی هلی کوپتر دشمن آتش کرد

ابتدا برای رفع خستگی به سالن کنفرانس رفتیم و پس از پذیرایی و خیرمقدم ناخدا یکم توسلی با خوشرویی و لبخند ملیح همیشگی اش چنین بیان داشت: صبح هفتم آذر ۵۹، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا در صدد بازپس‌گیری پایانه‌های نفتی «البکر» و «الامیه»‌ برآمد که روز قبل توسط دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به تسخیر در آمده بود؛ اما در یک مصاف نابرابر، ناوچه «پیکان» به تنهایی توانست تعداد دیگری از کشتی‌ها و هواپیماهای عراقی را از صحنه عملیات خارج کند. سرانجام پس از ساعت‌ها نبرد بی‌امان، هنگام ظهر ۷ آذر ۱۳۵۹، در حالیکه دلاورمردان این ناوچه، آخرین گلوله‌های خود را به سوی دشمن نشانه‌ می‌رفتند، ناوچه پیکان مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و با پرسنل شجاع و فداکار خود در زیر آب‌های گرم خلیج‌فارس، جای گرفت. با اینحال نتیجه این مصاف و این رشادت‌ها، انهدام بزرگترین پایانه صدور نفت منطقه و از کار انداختن بیش از ۵۰ درصد از توان رزمی نیروی دریایی عراق بود. این نبرد آنچنان در روحیه دشمن بعثی اثر گذاشت که تا پایان جنگ حرکت چندان مهمی در دریا از آنها مشاهده نشد. به مناسبت رشادت‌ها و دلاورمردی‌های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و بویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب‌های خلیج‌فارس در دوران جنگ تحمیلی، با تأیید امام، هفتم آذر، روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه باشکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.

DSC_0851

وی همچنین از شهید حمید قهرمانی یاد می کند و می گوید: او شخصی است کرمانی و یکی از پرسنل شجاع و دلیرمرد ناوشکن سبلان و رسته توپخانه بود، با اینکه ناوشکن سبلان موشک خورده بود و در حال غرق شدن بود ، فرمانده دستور داده بود که همه خودشان را به آب بزنند و تنها کسی که ایستاد و آخرین گلوله را به سوی هلی کوپتر دشمن آتش کرد همین شهید بود .

تجدید بیعت و سلامی دوباره با شهید گمنام حاضر در مرکز

سپس برای عرض ادب نزد مزار شهید گمنامی رفتیم که پیکر پاکش در مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان به خاک سپرده شده است، یادمان زیبایی برای این شهید گرانقدر در ورودی مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان احداث شده است.

DSC_0855

ناخدا یکم ستاد مجید توسلی فرمانده مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان در مورد شهید گمنام مدفون در این مجموعه بیان داشت: این شهید گمنام در سن ۲۴ سالگی در منطقه عملیاتی خرمشهر و در عملیات بیت‌المقدس به شهادت رسیده است.

وی عنوان کرد: این شهید گمنام در دوم مهر ماه سال ۹۰ مصادف با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) با پیگیری‌هایی که انجام شد مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان را با قدوم خود تبرک ساخت.

توسلی تصریح کرد: از زمانی که این شهید گمنام در مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان دفن شده است، خیر و برکت به این مجموعه سرازیر شده است و ما این خیر و برکت را به خوبی مشاهده می‌کنیم.

عبور از موانع با آوای یا حسین (ع)

به طرف میدان صبحگاه می رویم که درآنجا میدان آموزشی نیز هست که آموزش های میدانی در آنجا انجام می شود. فرمانده با صدای بلند می گوید بشمار ۱٫۲٫۳ و ناویها اسلحه به دست گرفته و در حال آموزش هستند و با حرکاتی به جلو و عقب می روند و یکصدا و با غرش تمام پاسخ می دهند احد.

DSC_0858

کمی آن طرف میدان موانع وجود دارد که نفرات به نوبت تقسیم بندی می شوند و باید موانع را رد کنند تا به پایان آن برسند که فرماندهان نیز در این زمینه نظارت کافی را دارند تا نفرات کار خود را به خوبی انجام دهند.

DSC_0861

DSC_0864DSC_0868DSC_0866

ناویها همگی آماده و با گفتن یا حسین از رو و زیر موانع به خوبی می گذرند و آن را به پایان می رسانند.

دانشپایه یکم (طرح امام رضا (ع) ) ، دانشپایه دوم (کانون تفکر)، دانشپایه سوم و …، اینها نیز کلاسهای آموزشی است که ناویها در آنان توسط فرماندهان متخصص آموزش می بینند.

DSC_0871DSC_0870

DSC_0872DSC_0873

سالن تیراندازی با کلت

از آنجایی که من به تیراندازی عشق و علاقه خاصی دارم وقتی به سالن تیراندازی باکلت می رسیم از همه جلوتر وارد می شوم مثل همیشه ناخدا توسلی جلودار است و بچه ها را به داخل راهنمایی می کند.

وی ابتدا از کالیبر ۴۵ آمریکایی می گوید و آنچه در اینجا به چشم می خورد خلاقیتی است که در این سالن انجام شده و یکی از کارهایی است که از طرح خلاقان و مبتکران استفاده شده است که خوشبختانه همیشه ۱۰ الی ۲۰ نفر خلاق و مبتکر داریم و آن اینکه یکی از خلاقان توانسته در این سالن دوربینی را کار بگذارد که هنگام شلیک به سمت هدف، نوری که از هدف ساطع می شود دوربین می گیرد و به رایانه می دهد ودر نتیجه رایانه می تواند اندازه و به هدف خوردن آن را سریع مشخص کرده و به تیرانداز نمره دهد.

مجتمع فنی مرکز آموزش

همراهان با خبرنگاران وارد مجتمع فنی مرکز آموزش نداجا می شویم اینجا نیز از خلاقیت و ابتکار و حتی خودکفایی صحبت به میان می آید.

ناخدا توسلی می گوید : با توجه به هزینه هایی که نیازمندیهای ما دارند برای کاهش آن تصمیم گرفتیم خودمان تولید کنیم.

کارگاه خیاطی، جوشکاری و mdf از جمله این مجتمع فنی بود که مورد بازدید قرار گرفت. می توان گفت در کارگاه خیاطی چادرهای برزنتی ، کوله، لباس کار،لباس آشپزی و پرده های تزیینی دوخته می شود، در کارگاه جوشکاری نیز تخت خوابهای سربازان که قبلا از وزارت دفاع با کیفیت پایین و قیمت ۳۰۰ هزار تومان خریداری می شد توسط خود بچه های این مرکز با کیفیت بسیار بالا و هزینه ۱۹۰ هزار تومان تولید می شود. ناخدا یکم ستاد در این رابطه اظهار خوشحالی می کند و می گوید حتی از بیرون هم در این مورد سفارش داشته ایم که این مایه خرسندی است.

DSC_0874DSC_0876DSC_0877DSC_0878DSC_0883DSC_0886

در سالنی دیگر تریبون، رحل، قفس های کتابخانه و تخته برنامه آموزشی که همگی از چوب ساخته شده بودند بصورت بسیار زیبا خودنمایی می کرد و هنر دست این هنرمندان را آشکار می کرد.سپس کابینتهای mdf که رنگ شاد صورتی به خود گرفته بودند ما را نیز شاد می کردند.

DSC_0887DSC_0888DSC_0889

می توان از این مجتمع فنی این طور برداشت کرد که کلیه سربازانی که دوران نظام خود را می گذرانند می توانند در کنار آن به کارهای هنری نیز بپردازند و سرانجام بعد از اتمام دوره خدمت سربازی خود خود کفا بوده و سریع وارد بازار اشتغال شوند.

اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام احمدآبادی

کم کم به نماز ظهر و عصر نزدیک می شویم و به مسجد مرکز برای خواندن نماز جماعت می رویم بعد از خواندن نماز معنوی حجت الاسلام محمد مهدی احمدآبادی از فعالیتهای فرهنگی که در این مرکز انجام می شود گزارشی ارائه نمود.

وی از برگزاری مسابقات قرآنی ، برگزاری مراسم سالگرد ازدواج کادر، روز تولد فرزندان کادر و بسیاری دیگر از فعالیتهای فرهنگی هنری انجام شده خبر داد.

بازدید از سالن غذاخوری اویس قرنی

سپس از سالن غذاخوری اویس قرنی به منظور استفاده از امکانات و چگونگی پذیرایی از پرسنل در این سالن بازدید کردیم ناخدا توسلی به ما گفت که هر کدام از این میزها هشت نفره است و لیست هر کدام که باید سر این میزها بنشینند نوشته شده است و همچنین به تعداد قاشق، بشقاب آرکوپال و دو ظرف خورشت گذاشته می شود و هنگامی که سربازان برای خوردن غذا به این سالن می آیند دیگر نیازی نیست که در صف طویل بایستند بلکه می توانند خیلی راحت بر سرمیز قرار بگیرند و همانجا غذا برایشان سلف می شود.همانطور که گفته شد میزهای هشت نفره همگی با رومیزیهای متحدالشکل نارنجی مزین شده است.

DSC_0122-300x225

در حین رفتن به سالن پخت غذا ، فرمانده مرکز آموزشی نیروی دریایی سیرجان بیان کرد: نفرات از سربازی نترسند آنها مثل برادران ما هستند و اگر تحکمی انجام می گیرد از روی دوستی است نه چیز دیگر.

برای ورود به سالن پخت غذا ابتدا باید از حوضچه ای که حاوی مواد ضدعفونی کننده است عبور کنیم چون با کفش وارد می شویم سالن آلوده نشود . بلاخره وارد سالن پخت غذا می شویم دو ردیف دیگ های بسیار بزرگ و هم ردیف چیده شده که تاکنون نمونه اش را البته من جایی مشاهده نکرده ام و در کنار این دیگ ها شیر بسیار بزرگی نیز تعبیه شده که پس از جوشاندن برنج آب اضافه آن به راحتی از طریق این شیرها خارج می شود بدون اینکه از آب کش استفاده شود و این دیگ ها بسیار مقرون به صرفه هستند. درون تعدادی از آنها پلو طبخ می شد و تعدادی نیز خورشت قیمه که معلوم ناهار ظهر همین غذاها هستند.

DSC_0893DSC_0894

DSC_0896DSC_0897

مرکز شبیه‌ساز نجوم و جهت یابی

بعد از آن از کارگاه نجوم و جهت یابی فاتح ۲ برای دومین بار در سال جاری بازدید کردیم ، در این محل نیزستوان یکم کاظمی برایمان توضیح داد که در زمان جنگ و بحران چون ما نمی توانیم از جی پی اس استفاده کنیم پس باید در روی دریا از بحث ستاره ها برای جهت یابی استفاده شود.

DSC_0915

وی افزود: در طول شب بهترین ابزاری که برای یافتن جهت شمال ، جنوب، شرق و غرب می توان استفاده کرد، استفاده از ماه و ستاره ها در آسمان می باشد.

وی همچنین استفاده از نرم افزار استیلایوم روی فضای مجازی برای جهت یابی بدون استفاده از ستاره ها را نیز برایمان توضیح داد.

سالن مرکز آموزشی شبیه‌سازی رزمی فاتح ۱۲ و ۲

ناوبان دوم حمید کریمی در سالن تیراندازی آموزشی فاتح ۱۲ برایمان توضیح داد: سامانه فاتح ۱۲ توسط صنایع الکترونیک اصفهان ساخته و نصب شده است و برای کسانی که برای اولین بار می‌خواهند تیراندازی کنند، شبیه سازی انجام شده  تا استرس‌های هنگام کار و تمرین را کاهش دهد؛ در این روش از لیزر به جای فشنگ استفاده می‌شود.

در این سالن ، تیراندازی با سلاح هایی چون کلاشینکف، ژ۳ ، دوشکا و آرپیجی آموزش داده می شد.

این بار هم داوطلب استفاده از اسلحه ژ۳ شدم چون در دوره قبل از آن استفاده کرده بودم پس با آشنایی که داشتم بعد از مسلح شدن، آن را بر دوش گرفته و هدفگیری کردم و خوشبختانه هر پنج تیر به هدف اصابت کرد.

پس از آن با آرپیجی توانستم برای دومین بار موفق به شلیک به طرف تانک شوم و آن را به آتش بکشم ، ناخدا توسلی مرا تشویق می کند و این تشویق مرا ترغیب می کند تا به دنبال ورزش تیراندازی با تپانچه باشم.

خوابگاهی به رنگ آبی دریا

از خوابگاه سربازان که بسیار مرتب و تمیز به نظر می رسید دیدن کردیم و باید گفت که پتوهای پهن شده بر روی تخت ها با آرم لنگر مزین شده بودند و کفش های دم پایی که در پایین تخت ها بصورت منظم در کنار یکدیگر چیده شده بودند و حوله ، مسواک و وسایل شخصی هر کدام از سربازان که بطور منظم داخل کمد گذاشته شده بود خود نمایی می کرد و باید گفت رنگها همگی آبی بودند مثل آبی دریا که به انسان آرامش خاصی می دهد.

DSC_0899

DSC_0903

DSC_0904DSC_0905

آرایشگاه و خیاطی صلواتی

به اتاقی می رسیم که در آن یک چرخ خیاطی و در سوی دیگر یک صندلی و آئینه آرایشگاه به چشم می خورد و در سردر این اتاق نوشته شده آرایشگاه و خیاطی صلواتی. پس از آن اتاقی مجاورآن قرار دارد که مخابرات است.

DSC_0906DSC_0908

پس از اتمام بازدید، ناهار هم میهمان آشپزان و میزبانان مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا بودیم. سپس این تور و سفر یک روزه نیز به پایان می رسد و ما باید راهی دیارمان کرمان شویم. امیدوارم توانسته باشم گزارشی در خور و شآن مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا برای معرفی به جامعه انجام داده باشم.

DSC_0916

خیلی زود گذشت اما با خاطراتی به یادماندنی و خوش.

در پایان این گزارش از کلیه دست اندرکاران و مسئولین در مرکز آموزش شهدای وظیفه نداجا (نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در سیرجان)   علی الخصوص ناخدا یکم ستاد مجید توسلی فرمانده نداجا سیرجان، حجت الاسلام احمد آبادی، رانندگان اتوبوس ، سرکارخانم فهیمه طاهری و آذر همتی به خاطر زحماتشان کمال تشکر و سپاسگذاری را دارم.

 

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده